Какви са причините за лош сън и безсъние?
Два от основните фактори, които могат да затруднят заспиването и поддържането на съня, са нарушеният циркаден ритъм и стресът.
В най-простия си смисъл нашият циркаден ритъм е като вътрешен часовник, който, когато работи добре, следва естествения ход на деня, като ни събужда и предупреждава в будно състояние и ни приспива и подтиква към почивка след настъпването на нощта. Циркадният ни ритъм може да бъде нарушен от неща като ядене твърде близо до вечерта (което казва на тялото ни да усвоява и метаболизира енергията от храната), взиране в екрани или ярко осветление вкъщи вечер (което възпрепятства отделянето на мелатонин), оставане до късно и липса на физически упражнения.
Стресът също е основен нарушител на съня и с изискванията на съвременния живот, който е по-бърз от всякога, много от нас са имали моменти, когато се чувстваме толкова уморени и отчаяно искаме да заспим, но тялото и умът не могат да се успокоят достатъчно, за да ни осигурят почивка. В отговор на стреса организмът ни се настройва да реагира на това, което възприема като заплаха, като например нерешена ситуация в работата, което води до будуване, а не до почивка. То също така активира освобождаването на хормони като адреналин и кортизол, които отново казват на тялото, че е време за действие, а не за почивка.
Постигането на добро качество на съня може да бъде донякъде изкуство, но дори и да постигнем 8 часа сън на нощ, дали това винаги е оптимална, непрекъсната почивка? Съществуват разнообразни средства, които подпомагат спокойния сън, такъв, който ви кара да се чувствате освежени и готови да се справите с деня, и лечебните гъби са част от тази комбинация.
Лечебни гъби за сън
Много лечебни гъби са добре познати адаптогени. Адаптогените са вещества, които подпомагат регулирането на жизненоважни системи в тялото ни, като нервната система например, за да помогнат на организма да възстанови баланса и да се адаптира към стреса. Една от основните причини, поради които медицинските гъби се класифицират като адаптогени, е, че те съдържат съединения, наречени бета-д-глюкани, които са модификатори на биологичния отговор, които помагат за това състояние на баланс в организма. Благодарение на това си действие лечебните гъби подпомагат съня, като успокояват и балансират нервната система и балансират хормоните, особено отделянето на кортизол, в оптимални моменти от деня, а не вечер. Двата екстракта от гъби, които използваме за поддържане на оптимален сън, са рейши и лъвска грива.
Рейши за сън
Гъбата рейши е желана заради способността си да спомага за понижаване на психическото и физическото усещане за стрес и да повишава качеството на съня ни. Проучванията показват, че тритерпените и бета-д-глюканите в Рейши имат потенциала да успокояват нервите, като насърчават седативно качество, което може да подпомогне спокойния сън. Установено е също, че кумулативният ефект от дългосрочното приемане на гъбата Рейши увеличава състоянията на дълбок сън.
Проучване от 2021 г. изследва допълнително как Рейши подпомага съня, като разкрива, че Рейши увеличава невротрансмитерите, подпомагащи съня, в хипоталамуса, които регулират циклите на сън и пробуждане.
Изследователите също така стигат до заключението, че Рейши може да помогне за предизвикване на сън чрез повлияване на пътя черва-мозък посредством положителния си ефект върху чревните бактерии.
Лъвска грива за сън
Проучване от 2015 г. върху японски студентки, страдащи от стрес и нарушен сън, показва, че Лъвската грива е ефективна за намаляване на стреса и облекчаване на безсънието. След едномесечна употреба на Lion’s Mane изследваните лица съобщават за значително намаляване на умората, тревожността, раздразнителността, депресивните състояния и по-добро качество на съня.
Макар че изследователите не разкриват по какъв механизъм Lion’s Mane е ефективен за насърчаване на доброто качество на съня и намаляване на стреса, има вероятност това да се дължи на способността му да подпомага здравето на нервите и техния растеж чрез производството на NGF в мозъка, за който се смята, че спомага за увеличаване на функцията и силата на нервните пътища.
Протеините на NGF защитават съществуващите неврони и стимулират растежа на нови неврони. Въпреки че това е така, кръвно-мозъчната бариера не е пропусклива за NGF протеините, които са твърде големи, за да преминат през нея. Hericium Erinaceus, латинското наименование на Lion’s Mane, загатва за веществата, които дават потенциала на тази мощна гъба да осигури ползи за подпомагане на мозъка; хериценоните са молекулярни съединения, които могат да стимулират мозъка да произвежда повече NGF, а еринацините са достатъчно малки, за да преминат тази бариера, и имат потенциала да работят с мозъка, за да стимулират производството на NGF. Смята се, че заедно тези съединения имат способността да стимулират производството на NGF в мозъка.
Скорошни проучвания потвърдиха, че NGF може също така да помогне за регулирането на циркадния ритъм, насърчавайки будуването и съня в подходящите моменти.
(Research: The Role of Mesopontine NGF in Sleep and Wakefulness)
Тези изследвания и редица други подсказват, че именно балансът в нашата система е ключът към справянето с безсънието. Адаптогени като Рейши и Лъвска грива са средство, с което да въведем баланс в тялото си.
За да сме сигурни, че ще се възползваме от благоприятните ефекти на тези гъби, най-добрият избор са висококачествените екстракти от Рейши и Лъвска грива.
В заключение, въпреки че стресът и факторите, свързани с начина на живот, играят съществена роля за безсънието, от решаващо значение е да се вземат предвид потенциалните дефицити на хранителни вещества. Витамин D и В12, които често се пренебрегват, биха могли да допринесат за нарушенията на съня. Поддържането на балансирана диета, богата на тези витамини, и включването на физическа активност в ежедневието ви може не само да подобри цялостното ви благосъстояние, но и да насърчи спокойния сън. С разплитането на сложната мрежа от фактори, влияещи върху режима на съня ни, задоволяването на хранителните нужди се превръща в неразделна част от постигането на добър нощен сън
Източници: